Boost Your Final Grades By Ordering Custom Writing Help!

For similar papers and sample answers; with a few clicks, Order your research paper, thesis, dissertation writing and other assignment help services

Posted: March 17th, 2023

Assignment: hw set #2 – e3.10, e3.19, e16.16, e16.20

Assignment: HW Set #2 – E3.10, E3.19, E16.16, E16.20

1.

Exercise 3.10

Cost Behavior

 

SmokeCity, Inc., manufactures barbeque smokers. Based on past experience, SmokeCity has found that its total annual overhead costs can be represented by the following formula: Overhead cost = $543,000 + $1.34X, where X equals number of smokers. Last year, SmokeCity produced 20,000 smokers. Actual overhead costs for the year were as expected.

 

Required:

1. What is the driver for the overhead activity?

_________________

 

For questions 2-4, Enter the final answers rounded to the nearest dollar.

 

2. What is the total overhead cost incurred by SmokeCity last year?

$ _________________

 

3. What is the total fixed overhead cost incurred by SmokeCity last year?

$ _________________

 

4. What is the total variable overhead cost incurred by SmokeCity last year?

$ _________________

 

For questions 5-8, round your answers to the nearest cent. Use those rounded figures in subsequent computations, if necessary.

5. What is the overhead cost per unit produced?

$ _________________ per unit

6. What is the fixed overhead cost per unit?

$ _________________ per unit

7. What is the variable overhead cost per unit?

$ _________________ per unit

8. Recalculate Requirements 5, 6, and 7 for the following levels of production: (a) 19,500 units and (b) 21,600 units.

19,500 Units 21,600 Units

Unit cost

$

_________________

$

_________________

 

Unit Fixed cost

_________________

_________________

Unit variable cost

_________________

_________________

The reason the unit costs changed in the way they did is because:

_________________

2.

Exercise 3.19

 

High-Low Method, Cost Formulas

 

The controller of the South Charleston plant of Ravinia, Inc., monitored activities associated with materials handling costs. The high and low levels of resource usage occurred in September and March for three different resources associated with materials handling. The number of moves is the driver.

The total costs of the three resources and the activity output, as measured by moves for the two different levels, are presented as follows:

 

 

Forklift depreciation:

 

 

Number of Moves

Total Cost

Low

6,500

$1,800

High

20,000

$1,800

     

Indirect labor

   

 

Number of Moves

Total Cost

Low

6,500

$74,250

High

20,000

$1,35,000

     

Fuel and oil for forklift:

 

 

Number of Moves

Total Cost

Low

6,500

$4,940

High

20,000

$15,200

 

 

 

Required:

If required, round your answers to two decimal places. Enter a “0” if required.

1. Determine the cost behaviour formula of each resource. Use the high-low method to assess the fixed and variable components.

Forklift depreciation:

V $ _________________

F $ _________________

Y $ _________________

Indirect labor:

V $ _________________

F $ _________________

Y $ _________________ + $ _________________ X

Fuel and oil for forklift:

V $ _________________

F $ _________________

Y $ _________________ X

2. Using your knowledge of cost behavior, predict the cost of each item for an activity output level of 9,000 moves. For interim computations, carry amounts out to two decimal places. Round your final answer to the nearest dollar.

Forklift depreciation $ _________________

Indirect labor $ _________________

Fuel and oil for forklift

$ _________________

3. Construct a cost formula that can be used to predict the total cost of the three resources combined. If required, round your answers to two decimal places.

Materials handling cost = $ _________________ + $ _________________ X

Using this formula, predict the total materials handling cost if activity output is 9,000 moves.

Y = $ _________________

 

3.

Exercise 16.16

CVP: Before- and After-Tax Targeted Income

 

Head-Gear Company produces helmets for bicycle racing. Currently, Head-Gear charges a price of $230 per helmet. Variable costs are $80.50 per helmet, and fixed costs are $1,255,800. The tax rate is 25 percent. Last year, 14,000 helmets were sold.

Required:

1. What is Head-Gear’s net income for last year?

$ _________________

2. What is Head-Gear’s break-even revenue? In your computations, round the contribution margin ratio to two decimal places.

$ _________________

 

3. Suppose Head-Gear wants to earn before-tax operating income of $900,000. How many units must be sold? Round to the nearest whole unit.

_________________ units

4. Suppose Head-Gear wants to earn after-tax net income of $650,000. How many units must be sold? Round to the nearest whole unit.

_________________ units

5. Suppose the income tax rate rises to 35 percent. How many units must be sold for Head-Gear to earn after-tax income of $650,000? Round to the nearest whole unit.

_________________ units

 

4.

Exercise 16.20

Contribution Margin, CVP, Net Income, Margin of Safety

Nail Glow, Inc., produces novelty nail polishes. Each bottle sells for $5.90. Variable unit costs are as follows:

Fixed overhead costs are $34,475 per year. Fixed selling and administrative costs are $6,720 per year. Nail Glow sold 35,000 bottles last year.

Required:

1. What is the contribution margin per unit for a bottle of nail polish?

$ _________________ per unit

What is the contribution margin ratio? Round your answer to four decimal places.

_________________

2. How many bottles must be sold to break even?

_________________ bottles

What is the break-even sales revenue? Round your answer to the nearest dollar, if rounding is required.

$ _________________

3. What was Nail Glow’s operating income last year?

$ _________________

4. What was the margin of safety in revenue?

$ _________________

5. Suppose that Nail Glow, Inc., raises the price to $6.50 per bottle, but anticipated sales will drop to 28,750 bottles. What will the new break-even point in units be? Round your answer up to the nearest whole number of units.

_________________

Should Nail Glow raise the price?

 

_________________

Check Price Discount

Study Notes, Research Topics & Assignment Examples: »

Why Choose our Custom Writing Services

We prioritize delivering top quality work sought by college students.

Top Research Professionals

The research experts and assignment help team consists exclusively of highly qualified graduate writers, each professional with in-depth subject matter expertise and significant experience in custom academic writing.

Discounted Pricing

Our custom writing services maintain the highest quality while remaining affordable for students. Our pricing for research papers, theses, and dissertations is not only fair considering the superior quality but also competitive with other writing services.

0% Similarity Index

We guarantee plagiarism-free, human-written content. Every product is assured to be original and not AI-generated. Our writers, tutors and editors are research experts who ensures the right formating and citation sytles are followed. To note, all the final drafts undergo rigorous plagiarism checks before delivery for submission to ensure authenticity for our valued customers.

How it works

When you decide to place an order with Dissertation Help, here is what happens:

Complete the Order Form

You will complete our order form, filling in all of the fields and giving us as much instructions detail as possible.

Assignment of Writer

We analyze your order and match it with a custom writer who has the unique qualifications for that subject, and he begins from scratch.

Order in Production and Delivered

You and your writer communicate directly during the process, and, once you receive the final draft, you either approve it or ask for revisions.

Giving us Feedback (and other options)

We want to know how your experience went. You can read other clients’ testimonials too. And among many options, you can choose a favorite writer.

Write My Paper